STRONA GŁÓWNA

29 mar 2014

Plecione ciasto briocheBrioszka - ni to chleb, ni to ciastko. Maślana, lekka i puszysta. Idealna na śniadanie. Można z niej przyrządzić słodkie lub wytrawne tosty francuskie, ale wspaniale smakuje też po prostu posmarowana domową konfiturą.

Proporcje, które podaję poniżej, pochodzą z książki J. Hamelmana "Chleb". Podobnie jak znaczna część przepisu i kilka cennych wskazówek.Składniki (na 2 foremki keksowe o długości ok. 24cm):

  • 450 g mąki chlebowej
  • 41 g chłodnej wody
  • 227 g jajek (ja użyłam 5 jajek) plus 1 jajko do posmarowania brioszki przed pieczeniem
  • 12 g soli
  • 54 g cukru
  • 7 g drożdży instant
  • 227 g masła (miękkiego) plus masło do wysmarowania foremek

Przygotowania:

Na kilka godzin przed mieszaniem ciasta, schłodź wszystkie składniki (w tym wodę). Powinny mieć temperaturę ok. 8 stopni (to po to, aby w trakcie mieszania, które trwa długo, ciasto wchłonęło masło bez roztapiania). Schłodzone składniki, z wyłączeniem masła, przełóż do robota kuchennego i miksuj (hakiem) na drugiej prędkości przez ok. 5-7 minut. Chłodne masło ubij wałkiem, aby je zmiękczyć. Pokrój na kawałki i dodawaj stopniowo do ciasta, cały czas mieszając ciasto na drugiej prędkości. Ciasto na początku będzie rozwarstwione, jednak już po chwili jego struktura zacznie się zmieniać. Ciasto miksuj przez ok. 8 minut, tj. do momentu, aż będzie lśniące i gładkie. Aby sprawdzić, czy jest już gotowe, oderwij kawałek wielkości moreli - trzymając je obiema dłońmi spróbuj stopniowo je rozciągnąć. Jeśli rozciągnie się w cienki płatek, jest gotowe. Ciasto przenieś do miski lekko oprószonej mąką i włóż na noc do lodówki.

Następnego dnia wyjmij ciasto z lodówki i odstaw na ok. 1 godzinę, aż uzyska temperaturę pokojową. Po tym czasie odgazuj ciasto. Według przepisu Hamelmana, ciasto powinno wyrastać przez kilka godzin i w międzyczasie zostać dwu- lub trzykrotnie odgazowane. Moje ciasto wyrastało przez dwie godziny. W międzyczasie odgazowałam je dwa razy.

Po tym czasie ciasto podziel na dwie równe porcje. Każdą z nich podziel na trzy części i przełóż na oprószoną mąką stolnicę. Z każdej porcji uformuj w dłoniach wałek długości półtora razy długość foremki. Połącz końce trzech wałków i zapleć warkocz. Przełóż go do wysmarowanej masłem foremki keksowej (długości ok. 24 cm). Podobnie postępuj z pozostałymi trzema wałkami. Brioszki odstaw do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę. Jajko rozbij do miski, rozbełtaj. Posmaruj ciasto. Włóż do piekarnika nagrzanego do 195 stopni i piecz przez ok. 20-25 minut (aż ciasto pięknie się zrumieni). Po 10-15 minutach od momentu wyjęcia z piekarnika, ciasto jest gotowe do jedzenia.

2 komentarze: