Ostatnie nasze dwa tygodnie minęły pod znakiem buły z rybą. Ale dzisiaj jeszcze nie o tym, nadrabiam blogowe zaległości i zapraszam na pyszną i bardzo prostą zupę z krewetkowymi pierożkami wonton.
Składniki:
Farsz
- ok. 15 krewetek tygrysich
- 2 łodygi selera naciowego
- 2 łyżki jasnego sosu sojowego
- 1 łyżeczka oleju sezamowego
Ciasto na wontony
- 2 szklanki mąki na pierogi
- 1 jajko
- 1/2 szklanki wody
Bulion
- 1 l bulionu drobiowego
- 4 liście limonki (mrożone lub suszone)
- kawałek kłącza imbiru (ok. 3 cm)
- świeża papryczka chilli (do smaku)
- 1 łyżeczka sosu sojowego
- kilka kropli sosu rybnego
- 2 łyżeczki cukru trzcinowego (lub do smaku)
- 1 łyżka soku z limonki (lub do smaku)
- seler naciowy (do podania)
Przygotowania:
Krewetki oczyść z jelit (natnij wzdłuż grzbietu i wyjmij czarną żyłkę), wymyj i osusz. Krewetki wrzuć do gotującej się wody i gotuj przez 3 minuty. Następnie obierz z pancerzyków i pokrój na kawałki. Selera naciowego wymyj, osusz i pokrój w drobną kostkę. Przełóż do miski razem z krewetkami, dodaj sos sojowy i olej sezamowy, wymieszaj.
Imbir obierz i pokrój na plasterki. Papryczkę oczyść z nasion i posiekaj. Zagotuj bulion drobiowy. Dodaj imbir, papryczkę i liście limonki. Gotuj na wolnym ogniu przez ok. 10-15 minut. Dopraw bulion sosem sojowym, sosem rybnym, cukrem trzcinowym i sokiem z limonki. Gotuj jeszcze przez 5 minut. Bulion przecedź do czystego garnka (najlepiej przez lnianą ściereczkę).
W czasie, gdy bulion będzie się gotował, przygotuj ciasto na pierożki. Mąkę przesiej do garnka, zrób zagłębienie, wbij jajko i wlej wodę (1/2 szklanki). Wymieszaj składniki za pomocą łyżki, a kiedy się połączą, wyjmij ciasto i zagniataj na oprószonej mąką stolnicy, aż ciasto będzie gładkie i sprężyste. Ciasto podziel na dwie części. Rozwałkuj na oprószonej mąką stolnicy pierwszą część (ciasto powinno być dosyć cienkie). Pokrój ciasto na kwadraty o boku ok. 9-10 cm. Na każdym kawałku układaj czubatą łyżeczkę farszu i zawijaj brzegi ciasta do góry formując sakiewkę (uwaga: nabierając farsz staraj się, aby odsączać go z płynu). Pierożki wrzucaj do gotującej się wody, ostrożnie zamieszaj łyżką, aby nie przywarły do dna garnka. Gotuj na średnim ogniu do momentu, kiedy pierożki wypłyną na powierzchnię. Wyjmuj je ostrożnie łyżką cedzakową.
Na talerzach rozłóż pierożki, zalej gorącym bulionem. Każdą porcję możesz ozdobić cieniutkimi paseczkami selera naciowego.
Mmmmmm,)
OdpowiedzUsuń