STRONA GŁÓWNA

23 wrz 2019

Gulasz z brązowej soczewicy i grzybów




Lubię wrzesień. Z kilku powodów.

Po pierwsze, wrzesień to powrót do wytęsknionej rutyny. Przy dwójce dzieci w wieku szkolnym, wakacje kojarzą mi się głównie z łataniem i zalepianiem kolejnych tygodni, tak, aby zapewnić młodym opiekę i rozrywkę. Powrót do szkolnego rytmu, regularnych treningów (naszych i dzieci) to chwila wytchnienia po wakacyjnych wygibasach. Mimo, że od poniedziałku do piątku nasze dni są zaplanowane niemal co do minuty, czuję się mniej zmęczona, niż podczas wakacji.

Po drugie, wrzesień to babie lato i inne pogodowe cuda. Uwielbiam wczesnojesienny kolor światła i poranne mgły. Nie przeszkadza mi nawet, że jest trochę chłodniej, bo można owinąć się ciepłym swetrem i oddychać rześkim powietrzem.

Po trzecie, a może jednak po pierwsze, wrzesień, to jeden z moich ulubionych sezonów w kuchni. Czas na najlepsze w roku pomidory, śliwki węgierki, dynię i… oczywiście GRZYBY!

Składniki:

- 180 g brązowej soczewicy
- 300 g grzybów leśnych
- 600 ml bulionu warzywnego
- 80 ml białego wina
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 2 łyżki listków tymianku
- 2 łyżki octu balsamicznego
- 1/3 łyżeczki chili w płatkach
- oliwa z oliwek
- 1 łyżka masła
- 120 ml jogurtu naturalnego
- 1 łyżka soku z cytryny
- sól i pieprz

Cebulę pokrój w drobną kostkę, czosnek posiekaj. Soczewicę opłucz pod bieżącą wodą. W garnku o grubym dnie rozgrzej 3 łyżki oliwy z oliwek, dodaj cebulę i smaż kilka minut na małym ogniu, tj. do momentu aż się zeszkli. Następnie dodaj czosnek i chili, smaż przez ok. 1-2 minuty. Dodaj soczewicę, zalej ją bulionem warzywnym, dodaj wino. Wymieszaj i gotuj na średnim ogniu przez ok. 30 minut. Jeśli gulasz z soczewicy zbyt odparuje, dodaj bulionu (konsystencja sosu powinna być półpłynna).

W międzyczasie przygotuj grzyby. W pierwszej kolejności oczyść je szczoteczką z piasku i listków i pokrój na kawałki ok. 1,5 x 1,5cm. Na patelni rozgrzej 2 łyżki oliwy z oliwek, dodaj grzyby, dodaj 1/3 łyżeczkę soli i smaż przez ok. 6-7 minut. Następnie dodaj tymianek i wlej ocet balsamiczny, poczekaj aż całość octu odparuje, dodaj masło i zamieszaj. Zdejmij z ognia.



Po ok. 30 minutach gotowania soczewicy dodaj do niej podsmażone grzyby wraz z sosem powstałym przy ich smażeniu. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Gotuj całość jeszcze przez ok. 10 minut, tj. do momentu, aż soczewica będzie miękka.

W międzyczasie do jogurtu dodaj sok z cytryny, wymieszaj. Gotowy gulasz podawaj z dodatkiem jogurtu, posypany świeżo zmielonym pieprzem i listkami tymianku. Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz