Przekąski w cieście piwnym
Jak pech, to pech. Ostatni miesiąc był dosyć intensywny, jednak choroba Małego I. dobiła mnie skutecznie. Tydzień w szpitalu zamiast planowanego od miesiąca urlopu... Cóż, bywało lepiej. Całe szczęście, Mały I. wraca do zdrowia.
Padam na twarz ze zmęczenia. Gotowanie? No dobrze, ale tylko takie bardzo szybkie, mało skomplikowane.
Składniki:
Ciasto piwne:
- 1/2 szklanki mąki kukurydzianej
- 1/2 szklanki piwa
Szaszłyki:
- 400 g krewetek tygrysich
- ok. 100 g małych pieczarek
- 2 czerwone papryki
- 2 ząbki czosnku
- oliwa z oliwek
- 2 łyżki soku z cytryny
- sól i pieprz
- olej roślinny (do głębokiego smażenia)
Do podania:
- ryż (ja podałam czerwony ryż razowy, ale może być np. basmati lub jaśminowy)
- sambal oelek - ostry sos na bazie papryczek chili (opcjonalnie)
Przygotowania:
Krewetki wypłucz. Posiekaj drobno dwa ząbki czosnku. Czosnek, ok. 4 łyki oliwy z oliwek i sok z cytryny dodaj do krewetek, oprósz lekko solą i pieprzem i wymieszaj całość. Odłóż na ok. 30 minut.
W międzyczasie przygotuj szaszłyki z pieczarek i papryki (lub innych ulubionych warzyw - świetnie nadaje się np. cebula, ugotowane al dente brokuły czy marchew). Pieczarki wyczyść. Paprykę przekrój na pół, wytnij nasiona i pokrój w kwadraty (ok. 2x2 cm). Paprykę i pieczarki nadziewaj na szaszłyki, tak, aby zajmowały ok. 1/3 długości patyczka. Warzywa oprósz solą.
Pachnące czosnkiem krewetki nadziewaj na patyczki do szaszłyków - podobnie, jak w przypadku papryki i pieczarek, powinny zajmować ok. 1/3 długości szaszłyka.
Przygotuj ciasto piwne. Przesianą mąkę kukurydzianą zalej piwem, a następnie wymieszaj całość dokładnie, rozcierając ewentualne grudki, do uzyskania gładkiej masy (powinna być dość gęsta).
W naczyniu do smażenia na głębokim tłuszczu rozgrzej taką ilość oleju roślinnego, aby nadziane na szaszłyk krewetki i warzywa dało się zanurzyć w całości. Olej musi być bardzo dobrze rozgrzany - wtedy skorupka będzie chrupiąca.
Maczaj szaszłyki w cieście piwnym, tak aby się nim pokryły. Wkładaj szaszłyki do rozgrzanego oleju i smaż przez ok. 3-4 minuty. Skorupka powinna być złocista i chrupiąca. Usmażone szaszłyki odkładaj na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem (aby odsączyć tłuszcz).
Gorące szaszłyki podawaj z ryżem, salsą warzywną lub sambal oelek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz